Przeskocz do treści

Ile płacimy za gaz z Kataru

Cena gazu za Kataru nie jest jawna i często stanowi przedmiot dywagacji.

Koszt gazu nie jest podany wprost, ale w internecie są wszystkie potrzebne dane, dzięki którym można wyliczyć ile PGNiG zapłaciło za LNG w 2016 roku.

Jak powszechnie wiadomo, wg kontraktu w 2016 roku z Kataru sprowadzono 1 mln ton LNG, czyli prawie 1,4 mld m sześciennych gazu.
Tajemnicę stanowi koszt takiego zakupu.
Z dokumentu Syntetyczna Informacja o Eksporcie i Imporcie Polski Styczeń - Grudzień 2016 rok możemy dowiedzieć się że import z Kataru miał wartość  271,5 mln Euro. Od tej kwoty należy odliczyć 8-9 mln Euro, które obejmuje inne towary (powielenie import z 2015 roku).
Wszystko wskazuje na to, że średnia cena to 187,50 Euro za tysiąc metrów sześciennych. Tyle płacono dostawcy zapewne z transportem.
Cena była więc nieco wyższa niż rynkowa (euro było 10-20 procent droższe od dolara). Należy jednak zaznaczyć, że do powyższej ceny trzeba dodać koszt gazyfikacji.

Obecnie, w 2 kontrakcie katarskim, gaz nie powinien być droższy od ceny rynkowej, którą można śledzić na stronie Federalnej Komisji Energii.

W czerwcu 2017 roku gaz ziemny LNG kosztował w Europie około 173 USD za 1000 metrów sześciennych (na grafice ceny w MMBTU).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + = 24